Trojica učenika Tehničke škole Pula, u sklopu europskog projekta BLUE KEP, borave u talijanskom gradu Udine gdje će provesti 45 dana. Petnaest dana učenici su pohađali nastavu u srednjoj školi Arthuro Malignani, najvećoj školi u regiji i drugoj po veličini u Italiji, a ostalih 30 dana učenici će provesti na praksi u tvrtki Aeriano x srl za proizvodnju inoksa u blizini Udina, gdje će uz dizajniranje proizvoda na računalu, imati mogućnost koristiti najmodernije strojeve u tom sektoru.
- Na nastavi nam je super i oduševljeni smo što nam se pružila tako dobra prilika – kažu Filip, Antonio i Karlo - U školi su nas i učenici i nastavnici jako dobro primili. Najviše nam se sviđa što nakon svakog sata teorije slijedi praksa pa je sve puno zanimljivije i bolje se nauči. Izrađivali smo pneumatske i hidrauličke sklopove, koristili novu tehnologiju za dizajniranje te smo ispitivali materijale. Njihova je škola jako velika i jako dobro opremljena najnovijim strojevima. Imaju i veliku halu s avionima gdje uče popravljati motore. Kroz ovaj projekt steći ćemo nova iskustva koja će nam zasigurno pomoći u budućnosti – zaključili su. Hrvatskim su učenicima dodijeljeni stručni mentori iz škole domaćina koji ih u skladu s unaprijed dogovorenim obrazovnim modulima koje učenici trebaju savladati prate i pomažu, a s njima u Udinama borave i profesori Tehničke škole Pula koji su uključeni u projekt kako bi im olakšali snalaženje u novoj sredini. Osim novog obrazovnog sustava, učenici će imati mogućnost steći nove prijatelje među talijanskim vršnjacima te posjetiti lokalna i regionalna povijesno-kulturna mjesta regije Friuli Venezia Giulia te se upoznati s radnim okruženjem struke za koju se školuju u spomenutoj talijanskoj tvrtki, a sve u svrhu osnaživanja njihovih stručnih i životnih kompetencija kako bi se što bolje pripremili za nove izazove koji ih očekuju u skorijoj budućnosti.
Istovremeno je u Puli 16 dana boravilo troje talijanskih učenika koje je na nastavi ugostila Tehnička škola Pula. U razdoblju od 1.3.2019. do 16.3.2019. učenici srednje škole Arthuro Malignani iz Udina, pohađali su nastavu u Tehničkoj školi Pula. Učenici su zahvalni svima koji su im pružili ovu jedinstvenu priliku upoznati nove ljude, nove načine poučavanja i znatno drukčiji obrazovni sustav koji im se veoma svidio jer ima puno kratkih pauza između satova i jedna nešto dulja za marendu, a ono što ih je najviše iznenadilo je dobro poznavanje engleskog jezika od strane učenika i profesora. Želim naglasiti da je okruženje u pulskoj školi u potpunosti drugačije od onog u talijanskoj. Naša je škola puno formalnija, nastavni sati traju duže i imamo samo jedan petnaestominutni odmor dnevno zato mi je u početku bilo teško prilagoditi se tom novom ritmu. Škola nije velika ali je pristupačna, predivna i čista. Profesori i učenici su bili jako ljubazni i gostoljubivi i svi pričaju jako dobro engleski. Ovo je za mene bilo odlično iskustvo, naučili smo mnogo novih stvari koje ne učimo u svojoj školi – kaže Alessandra. Također su istaknuli kako su ih svi lijepo dočekali i prihvatili te kako su imali priliku naučiti puno novih stvari iz područja energetike, automatizacije, CNC tehnologija i dizajniranja proizvoda pomoću računala koje nisu dostupne u njihovoj školi.
Želio bih se zahvaliti svima koji su uključeni u ovaj projekt, posebno učenicima koji su bili jako susretljivi i uvijek su nastojali da se osjećamo ugodno u novoj i nepoznatoj sredini. Profesori su također bili super, a njihovo odlično poznavanje engleskog je omogućilo da odmah shvatimo i naučimo gradivo. Svidjela mi se hrana i mjesta koja smo posjetili, posebno Rovinj i pulska obala te odlazak u teretanu i na gradski bazen. Hrvatski školski sustav je drugačiji od našeg ali je dobro organiziran zato nemam nikakvih primjedbi. Želio bih se posebno zahvaliti Raulu i njegovom prijatelju koji su mene i Tommasa upoznali s istro-venetskim dijalektom – zaključuje Thomas, a ni Tommaso ne krije svoje oduševljenje: Što mi se ovdje sviđa? Sve! Škola i grad, činjenica da svi učenici i profesori pričaju engleski i njihova pristupačnost. Profesori su nam uvijek pomagali kad bismo imali pitanja o gradivu koje učimo, posebno sam oduševljen matematikom jer sam naučio sve o limesima za ispit koji me čeka po povratku u Udine, to je nevjerojatno! Jedino mi se nije svidjela česta promjena razrednih odjela jer se zbog toga nismo stigli bolje upoznati i povezati s hrvatskim učenicima. Talijanski će se učenici sa svojim profesorom vratiti u Pulu u lipnju kako bi odradili tridesetodnevnu praksu u tvrtki Tehnomont brodogradilište Pula d.o.o.
Europski projekt BLUE KEP sufinanciran je iz Programa Interreg V-A Italija-Hrvatska 2014.-2020., a cilj mu je poboljšanje okvirnih uvjeta za inovacije u nautičkom i pomorskom sektoru unutar područja suradnje jačanjem integracije obrazovnih sustava u prekograničnom području kroz usklađivanje tehničkih sustava obrazovanja. Cilj će se postići standardizacijom školskih kurikuluma tehničkih škola između talijanskog i hrvatskog sustava obrazovanja i bolju integraciju s proizvodnim sektorom i metoda za procjenu i priznavanje obrazovnog i stručnog znanja učenika. Očekuje se da će projekt doprinijeti stvaranju integriranog obrazovnog i stručnog okvira u području djelovanja partnera, što će dovesti do povećane mobilnosti znanja i radne snage te povećati korištenje ekonomskog potencijala područja. Ukupan proračun projekta je 921.134,00 €, dok proračun Istarske županije iznosi 109.000,00 €. Projektni partneri su, uz Istarsku županiju, Informest iz talijanske regije Friuli Venezia Giulia, regija Marche, Jadransko-jonska euroregija, Javna ustanova Razvojna agencija Šibensko-kninske županije te Javna ustanova RERA SD za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije, a ukupno je u projekt uključeno 40 učenika iz 12 odabranih srednjih škola tehničkog smjera iz Istarske, Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije te iz talijanskih regija Friuli Venezia Giulia i Marche.
15.03.2019.