Cilj EnerCmed - Testing energy-community & climate-resilient integrated paradigm for carbon neutrality and energy poverty shielding in MED city-port hinterlands projekta je omogućiti energetsku regeneraciju marginaliziranih četvrti u lučkim zaleđima, koja su često naseljena osobama izloženim riziku od energetskog siromaštva. EnerCmed testirati će može li se rizik od energetskog siromaštva u detektiranim područjima riješiti uspostavom zajednica obnovljivih izvora energije (ZOIE). Dodatno, projekt analizira i pokušava riješiti fenomen toplinskih otoka u urbanim područjima primjenom rješenja temeljenih na prirodi (NBS).

EnerCmed uspostaviti će šest zajednica obnovljivih izvora energije u marginaliziranim zaleđima Pule, Novigrada, Genove, Valencije i Patrasa, koje će obuhvatiti 345 korisnika izloženih energetskom siromaštvu. Projekt ima za cilj proizvoditi 278 MWh godišnje iz obnovljivih izvora energije, što će rezultirati smanjenjem CO2 emisija za 160 tona godišnje i smanjenjem računa za energiju za 15 – 20%. U kombinaciji sa svakom uspostavljenom zajednicom obnovljivih izvora energije, provesti će se jedno ulaganje u NBS u ciljanim urbanim područjima, kako bi se ublažio efekt toplinskih otoka na detektiranim lokacijama.

Ukratko, inovativna ideja ovog projekta jest u kombiniranju tri principa – uspostava zajednica za obnovljive izvore energije, ublažavanje efekta toplinskih otoka i zaštite od energetskog siromaštva. U tom kontekstu, EnerCmed integrira koncept zajednica za obnovljive izvore energije s načelima energetskog planiranja na mikro-lokalnoj klimatskoj i socijalnoj razini. U projektu EnerCmed, ključna komponenta transnacionalne suradnje je sveobuhvatan mehanizam podrške gdje tim visoko specijaliziranih partnera pomaže pilot partnerima da provedu Transnacionalni akcijski plan za obnovljive zajednice u marginaliziranim područjima u primjenjive ZOIE-NBS pilote.

EnerCmed projekt na opisan način potiče planiranje i strategije za energetsku tranziciju i otpornost u gradovima, jača angažman marginaliziranih korisnika za održivije životne sredine i pruža program za repliciranje u više gradova, kako bi i drugi mediteranski gradovi mogli usvojiti ova rješenja.

EnerCmed je projekt koji se financira kroz Program Interreg Euro-MED te će se provoditi u periodu od 01.01.2024. do 30.09.2026. godine. Ukupni budžet projekta je 2.908.875,00 €, dok je IRENA-i, Istarskoj Regionalnoj Energetskoj Agenciji odobreno 326.760,00 €, od čega 80% sredstava finacira Program Interreg Euro-MED, a preostalih 20% se osigurava vlastitim sredstvima.