U sklopu projekta WASTEREDUCE održana radionica „Podizanje svijesti o problemima otpada u zaštićenim i Natura 2000 područjima“

U sklopu projekta WASTEREDUCE održana radionica „Podizanje svijesti o problemima otpada u zaštićenim i Natura 2000 područjima“

U sklopu EU projekta WASTEREDUCE – Integrated waste reduction strategies and solutions in protected and Natura 2000 areas, financiranog iz Programa Interreg Italija – Hrvatska 2021.-2027. u kojem Istarska županija sudjeluje u svojstvu partnera u Puli je, u Coworkingu, održana radionica o zaštiti prirode i prikupljanju otpada.

Voditelj Odsjeka za zaštitu prirode i okoliša. Bruno Kostelić uvodno je istaknuo kako otpad u moru predstavlja jednu od najbrže rastućih prijetnji prirodi s negativnim posljedicama prema gospodarstvu i okolišu.

„Veliki udio količina odnosi se na plastični otpad koji zbog svoje dugovječnosti predstavlja veliku opasnost za morski život, okoliš i ljudsko zdravlje. Stoga je cilj ove radionice, osim upoznavanja sudionika sa specifičnim ciljevima i aktivnostima projekta WASTEREDUCE, podizanje svijesti o problematici morskog otpada te stjecanje novih spoznaja i znanja koje će kasnije primijeniti u okolišu. Radionica je koncipirana na način da predstavlja kombinaciju izlaganja relevantnih stručnjaka na predmetnu temu“ – kazao je voditelj Kostelić.

Prezentacije su zatim u sklopu radionice održali viša znanstvena suradnica na Institutu Ruđer Bošković – Centar za istraživanje mora Rovinj dr.sc. Mirta Smodlaka Tanković pod nazivom „Provedba monitoringa morskog otpada u okviru Okvirne direktive o morskoj strategiji Europske unije (MSFD)“, Dejan Kosić, iz Udruge Obala naših unuka Krk koji je održao prezentaciju „Od otpada do proizvoda“, voditeljica projekta Plastic Blues dr.sc. Ana Markić koja je govorila o načinima smanjenja plastičnog zagađenja, a održane su i prezentacije „Analiza anketa – korištenje jednokratne plastike u turističkom sektoru“ voditeljice projekata na temu gospodarenja otpadom i morskim otpadom, Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce Dalke Zanki i „Analiza podataka količine i sastava prikupljenog otpada u akcijama čišćenja“ Mateje Taraš iz Odjela za zaštitu okoliša i održivi razvoj.

 

Galerija fotografija