Položeni vijenci u sjećanje na antifašista Vladimira Gortana

Položeni vijenci u sjećanje na antifašista Vladimira Gortana

Povodom obilježavanja 95. obljetnice strijeljanja istaknutog istarskog antifašista i rodoljuba Vladimira Gortana, danas su na spomen obilježje u Gortanovoj uvali na šetalištu Lungomare, u Puli, postavljeni prigodni vijenci koje su položili pročelnik Upravnog odjela župana Ivan Glušac, zamjenik gradonačelnika Grada Pule-Pola Bruno Cergnul, predstavnica Saveza udruga antifašista Republike Hrvatske Ada Damjanac, Boris Siljan iz Udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Pule i predstavnici društva TIGR iz Slovenije.

Pročelnik Glušac istaknuo je kako je Vladimir Gortan  jedan od najznačajnijih simbola antifašističke borbe u Istri.

„Osam godina nakon gašenja Labinske Republike i Proštinske bune, prvih antifašističkih ustanaka u svijetu, ovaj simboličan čin ostat će trajno zabilježen kao simbol borbe protiv fašizma koji će svoju punu afirmaciju doživjeti tijekom narodnooslobodilačke borbe i velikim sudjelovanjem Istrana bez obzira na nacionalnu pripadnost u toj borbi. Više od 15 tisuća žrtava, što civilnih, što vojnih iz jedne male Istre dokaz je da je antifašizam nama Istrijanima u krvotoku, u našem DNK-u. Za razliku od mnogih u Europi nama sloboda nije došla na tuđim tenkovima i s tuđim oružjem. Za svoju slobodu izborili su se naši djedovi i pradjedovi u borbi protiv fašizma i nacizma i za to je Istra platila visoku cijenu. Isto tako prisjećamo se i hrabrih hrvatskih branitelji koji su tu slobodu obranili 46 godina kasnije. Iako je živio samo 25 godina Vladimir Gortan trajno je ostao upisan u istarsku povijest kao simbol borbe malog čovjeka za svoje ideale protiv tiranina i okupatora.“ – poručio je pročelnik Glušac.

Boris Siljan iz UAB grada Pule okupljene je podsjetio na životni put Vladimira Gortana i događaje koji su prethodili njegovom smaknuću, dok je predstavnica SUAB-a RH Ada Damjanac istaknula kako su Gortan i njegovi suborci bili ispred svog vremena i kako je važno sačuvati antifašističke vrijednosti i suživot u modernom društvu.

Prisutnima se obratio i zamjenik gradonačelnika Grada Pule-Pola Bruno Cergnul.

U sklopu obilježavanja učenici OŠ Stoja izveli su prigodne recitacije, pjesme antifašističke tematike je izveo zbor Praksa, dok je zbor Matko Brajša Rašan izveo Milottijev: „Marš istarske brigade“.

17. listopada 1929. godine istarski rodoljub Vladimir Gortan, 25-godišnji seljak iz Berma, osuđen je i strijeljan u Puli nakon rasprave pred Posebnim sudištem za zaštitu države. Gortan je, kao pripadnik tajne antifašističke organizacije Borba 24. ožujka 1929. sudjelovao u oružanoj akciji protiv talijanskih fašista, čiji je cilj bio potaknuti žitelje okolnih naselja na bojkot izbora, koji su se za cijelu Pazinštinu održavali u Pazinu te na koje su odlazile kolone ljudi. Gortanovci su žitelje pucanjem u zrak htjeli zastrašiti i nagnati da se vrate kućama, ali u panici koja je nastala ubijena je jedna osoba, a jedna je ranjena. Sudionici su akcije su ubrzo uhićeni, a Vladimir Gortan osuđen na smrt strijeljanjem. Ostali pripadnici skupine - Živko Gortan, Viktor Bačac te Dušan i Vjekoslav Ladavac osuđeni su na po 30 godina zatvora. Gortan i njegovi prijatelji nisu mogli zatomiti svoje nacionalne osjećaje i zaboraviti svoje podrijetlo, a ljubav prema hrvatskoj domovini i nacionalnoj pripadnosti platili su životom ili teškom tamnicom.

Galerija fotografija