Investicije Istarske županije odabrane za predstavljanje završne konferencije Programa „Energija i klimatske promjene“
Dvije investicije Istarske županije zauzele su centralno mjesto predstavljanja u sklopu završne konferencije Programa „Energija i klimatske promjene“, koja se ovih dana održava u Rovinju u organizaciji Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova EU, Uprave za europsku teritorijalnu suradnju, Energetskog instituta „Hrvoje Požar“ i Donatorskog partnera na Programu, Norveške uprave za vodne resurse i energiju, uz potporu država donatora Islanda, Lihtenštajna i Kraljevine Norveške kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora (EGP).
Prvi dan konferencije započeo je posjetom uspješno realiziranim projektima u Istarskoj županiji. Prvo je predstavljen projekt SEAHeat - Sea for Heritage Energy Transition, kojim je planirana zamjena sustava grijanja u dvije bolničke zgrade Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju „Dr. Martin Horvat“. Naime još 2016. godine IRENA – Istarska Regionalna Energetska Agencija dobiva zadatak da koordinira energetsku obnovu ovog kompleksa. Obzirom da je bolnica smještena u kompleksu zgrada izgrađenom u 19. st., a cijeli kompleks zajedno s parkom koji ga okružuje zaštićen kao kulturno dobro velikog značaja, bilo je nužno predložiti rješenje za dobivanje suglasnosti nadležnog konzervatorskog odjela. Uzevši u obzir da centralni sustav grijanja kao energent koristi mazut te dodatno, da su sve zgrade kompleksa spojene podzemnim toplovodom na zajedničku strojarnicu koja ima veliku duljinu i da je konstrukcija zastarjela, čime se generiraju značajni gubitci energije, tehničkom dokumentacijom predvidjela se zamjena sustava grijanja u dvije zgrade bolničkog kompleksa korištenjem dizalice topline i morske vode kao osnovnog energenta. Radovi su pokrenuti 2023., a njihova finalizacija privedena je kraju ove godine. Projektom SEAHeat sufinancirana je ugradnja četiri inverterske dizalice topline voda-voda ukupne snage 480 kW, ugrađena je pripadajuća oprema u strojarnici i realiziran završetak radova na unosu morske vode, stavljanja u funkciju četiri zdenca povezana u polje i priključena na izmjenjivač topline u strojarnici.
Nakon obilaska strojarnice i zdenaca, program konferencije nastavljen je u Puli, gdje se nazočnima pozdravnim govorom obratio zamjenik župana Istarske županije Tulio Demetlika, predstavljajući nazočnima održivu energetsku strategiju kojom se na području Istarske županije između ostalog planira kapacitet 400 MW fotonaponskih sustava i 500 MW pučinske vjetroelektrane. Sudionicima konferencije je potom predstavljen projekt Dobra energija – solarna energija za energetsku tranziciju, kojim je sufinancirana realizacija ugradnje 22 integrirane fotonaponske elektrane ukupne snage gotovo 1 MW. Sudionici su potom posjetili solarnu elektranu Industrijsko-obrtničke škole Pula koja je realizirana u sklopu ovog projekta. Oba predstavljena projekta je za potrebe Istarske županije pripremala IRENA.
Drugi dan započeo je registracijom sudionika i prikazivanjem službenog videa Programa „Energija i klimatske promjene“. Uvodna obraćanja održali su visoki uzvanici, među kojima su bili predsjednik Gradskog vijeća Grada Rovinja g. Emil Nimčević, zamjenik župana Istarske županije g. Tulio Demetlika, zamjenik veleposlanika Kraljevine Norveške u RH g. Helge Klouman Marstrander te državni tajnik u Ministarstvu regionalnoga razvoja g. Domagoj Mikulić.
Glavni govornici gđa. Linn-Kaja Rogstad iz Norveške uprave za vodne resurse i energiju (NVE) te gđa. Camilla Langsholt iz Ureda za financijski mehanizam (FMO) istaknule su važnost međunarodne suradnje u energetskoj tranziciji.
U sklopu programa, gđa. Stella Arneri iz Ministarstva regionalnoga razvoja i g. Dražen Jakšić iz Energetskog instituta Hrvoje Požar predstavili su rezultate programa, a potom su uslijedile prezentacije uspješnih projekata, uključujući geotermalne investicije i projekte korištenja solarne i morske energije.
Konferencija je zaključena dvama panelima: „Doprinos energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije u energetskoj tranziciji Republike Hrvatske“ i „Bilateralna suradnja kao putokaz za buduću perspektivu i prijenos znanja“, gdje su stručnjaci raspravljali o budućim smjernicama i izazovima.
Ova konferencija potvrdila je važnost umrežavanja i dijeljenja iskustava za unaprjeđenje energetske tranzicije te razvoj održivih rješenja za bolju budućnost.